تبلیغات
...::: پایگاه اطلاعات رسانی ICT :::... - NGN....
...::: پایگاه اطلاعات رسانی ICT :::...
...::: پایگاه اطلاعات رسانی ICT :::...

.:: خوش آمدید تنها خواهشی که دارم اینه حتمأ نظر بدین تا در پیشرفت وبلاگ بمن کمک کرده باشید با تشکر مدیر وبلاگ:سجاد بابازاده ::.

بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 5 اسفند 1389
مزایا و معایب شبکه های
NGN

                                                                              نظربدین
NGN راه حلی برای مجتمع كردن شبكه جهت تسهیل در مدیریت شبكه و كاهش هزینه های مربوط به آن است. ساختار ساده تر سوئیچهای NGN و ظرفیت بالای آن موجب می شود كه هزینه های مربوط به مدیریت و نگهداری از قبیل نیرو، تهویه مطبوع، ساختمان و.... كاهش یابد. NGN شبكه ای با قابلیت توسعه آسان می باشد. ایجاد منابع درآمد جدید از طریق ارائه سرویسها و Application های جذاب و در نتیجه جذب مشتریان جدید از طریق معرفی NGN در شبكه امكان پذیر است و از آنجاییكه هر سه شبكه PSTN وWireless (Mobile) و دیتا PSDN در یك شبكه جمع می شوند باعث تمركز و افزایش سرمایه می گردد.
ازجمله مزایای دیگر NGN ارائه Mobility به كاربران است به این معنی كه كاربران قادر خواهند بود در هر زمان، از هر مكان و با هروسیله بصورت Real time از سرویسها استفاده كنند.داشتن یك User name و Password واحد جهت هر سرویس به عنوان مثال Email، Voice Mail و حسـاب بانكـی ویا داشتن یك شماره برای منزل، تلفن همراه و محل كار از جمله تسهیلاتی است كه NGN برای كاربران به ارمغان می آورد و درضمن انجام عملیات billing ، شارژینگ متمركز و همچنین پرداخت صورتحسابهااز طریق حساب بانكی (جاری) باعث صرفه جویی در زمان و هزینه می شود.
NGN درشبكه باعث مدولار شدن سیستمها و استفاده از سخت افـزارهای موجود و باعث كاهـش لایـه های شبـكه می گردد. همچنین این شبكه دارای انعطاف و Openness مدلهای اینترنتی است. از دیگر مزایای شبكه ‌NGN ، Multimedia بودن شبكه است كه دراین حالت هر شركت با هر نوع محصولات نرم افزاری قادر به فعالیت خواهد بود.
در شبكه های سنتی ترمینال های مشتركین فاقد هوشمندی هستند و حتی مشتركین ISDN نیز برای استفاده از سرویس های جدید نیاز به تعویض ترمینال های خود دارند در حالیكه در شبكه NGN هوشمندی شبكه به نقاط انتهایی انتقال داده شده و نمونه آن این است كه برنامه نرم افزاری یك سرویس جدید تنها در Application Server قرار می گیرد و مشتركین با انتقال و اجرای آن برنامه روی ترمینال خود (مثلا كامپیوتر شخصی) از آن سرویس بهره مند می شوند.
مزیت مهم دیگر NGN ، جداكردن ترافیك راه دور از شبكه TDM و ارسال بصورت بسته بر روی شبكه IP می باشد.
در تمام سیستم های مهندسی بهره مندی از یك سری از مزایا ، معایبی را نیز بدنبال دارد و طبیعتا شبكه NGN نیز از این قاعده مستثنا نمی باشد. اشكالات عمده آن به شرح زیر است:
1- نبود استاندارد مناسب در تعریف اجزاء و پروتكل های مورد استفاده در این شبكه و عدم هماهنگی تولید كنندگان مختلف در بكارگیری این پروتكل ها و عدم استاندارد نهایی بعضی از پروتكل ها از سوی مجامع بین المللی

2- اشكال عمده شبكه های مبتنی بر بسته نداشتن امنیت كافی و دشواری پیاده سازی سیستم های امنیتی در این شبكه ها نسبت به شبكه ای مبتنی بر مدار است. با توجه به اینكه شبكه های بسته ای به شبكه های كامپیوتری بسیار نزدیكند و نرم افزار نقش بسیار مهمی در این شبكه ها دارد، لذا سرقت بسته ها، حملات ویروسی و هكر ها در شبكه های بسته ای بسیار رایج و محتمل است. بنابراین اولین گام در پیاده سازی شبكه NGN ایجاد تدابیر امنیتی مناسب در آن است.

3- شبكه NGN دارای یك ساختار كاملا جدید با مفاهیم جدید و بعضا دشوار است. لذا پرسنل درگیر در بخش های مختلف نیاز به آموزش بلند مدت خواهند داشت كه طبیعتا زمانبر و هزینه بر است.
4- ضریب اطمینان شبكه های TDM معمولا 99.999% تعریف می شود كه به مقدار عملی آن بسیار نزدیك است در حالیكه شبكه NGN هنوز در هیچ شبكه بزرگی به طور كامل پیاده نشده و لذا طرح ضریب امنیت بالا در آن تنها ادعایی از سوی شركت های تولید كننده است.

5- اكثر تولیدات شركت های مختلف جنبه آزمایشگاهی دارد و هنوز تولید انبوه آن بطور كامل آغاز نشده لذا قیمت تجهیزات NGN در حال حاضر گران است.


6- پیاده سازی NGN مستلزم شبكه IP قوی است كه طبعا ایجاد این بستر نیازمند صرف هزینه و دانش فنی بالا است

مزایای اقتصادی NGN

همانگونه كه قبلا گفته شد پیاده سازی NGN در مرحله اول مستلزم هزینه بالا است و مزایای اقتصادی كه در این بخش به آن اشاره خواهد شد در واقع بعد از پیاده سازی آن و در دراز مدت خواهد بود.
1. سرویسها و Application های سودآور:
با ارائه سرویسها و Applicationهای جدید از طریق NGN به مشتركین می توان سود زیادی نصیب شركت كرد.
2. چون تعداد اجزا در شبكه NGN نسبتا كمتر است (بدلیل استفاده از سوئیچ ها و Gateway های با ظرفیت بالا) در نتیجه در پروسه های هزینه بر مانند مسیریابـی و طـراحی در یك شبكه NGN بسیار كم هزینه تر خواهد بود.
3. با نودهای كمتر هزینه ها در تجهیزات سوئیچهای مركزی مانند Call Processor ، SN، پروسسورSS7 و.... كاهش می یابد و این تجهیزات قادر به سرویس دهی به همه
اینترفیس ها هستند.
4. شبكه NGN بار ترافیك را به صورت دینامیك هدایت می كند. نمونه آن Connection less IP می باشد كه قادر است همه نوع ترافیك را هدایت كرده و ضرورت استفاده از لایه میانی شبكه را حذف كند(مراكز ترانزیت). شبكه انتقال Optic نیز دارای عناصر كمتری بوده، بنابراین مدیریت آن ساده تر و هزینه نگهداری آن كمتر است.
5. NGN از ظرفیت شبكه و تجهیزات موجود به صورت بهینه استفاده می كند و بازده شبكه را بالا می برد. این شبكه با هدایت درست ترافیك از حجم آن كاسته و از پهنای باند مـوجـود به صـورت بهینه تـری استفـاده می كند.

در نمودار بالا كه از سوی شركت Lucent ارائه شده، سود حاصل از مشتركین TDM با مشتركین سرویس های جدید تجاری و مسكونی در یك بازه ده ساله مقایسه شده است. همانگونه كه مشاهده می شود سود حاصل از مشتركین TDM تقریبا ثابت مانده در حالیكه در مشتركین دیتا به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافته است.طبقه بندی: امنیت و شبکه،  تخصصی...،  علمی، 
برچسب ها: مزایا و معایب شبکه های NGN،
ارسال توسط سجاد بابازاده
ارتباط مستقیم با مدیر
نمایش آب و هوا
آپلود فایل
آرشیو مطالب
نظر سنجی
وبلاگ رو در چه سطحی میبینید؟

پیوند های روزانه
لینکهای داغ اینترنت