تبلیغات
...::: پایگاه اطلاعات رسانی ICT :::... - شبکه های نسل آینده
...::: پایگاه اطلاعات رسانی ICT :::...
...::: پایگاه اطلاعات رسانی ICT :::...

.:: خوش آمدید تنها خواهشی که دارم اینه حتمأ نظر بدین تا در پیشرفت وبلاگ بمن کمک کرده باشید با تشکر مدیر وبلاگ:سجاد بابازاده ::.

بازدید : مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 5 اسفند 1389

شبکه های نسل آینده و یاNGN  

تعریف شبكه نسل آینده (NGN)

شبكه های نسل آینده(NGN ) شبكه سوئیچ پاكتی است كه قادر به فراهم كردن سرویس های مخابراتی با استفاده از چندین تكنولوژی های انتقال پهن باند و دارای QoS می باشد و در آن كاركردهای مربوط به سرویس مستقل از كاركردهای انتقال است. این شبكه دسترسی نامحدود كاربران را به شبكه و به تهیه كنندگان سرویس در یك فضای رقابتی، فراهم می سازد. NGN تحرك عام را پشتیبانی می كند كه دسترسی فراگیر كابران به سرویس های مختلف را امكان پذیر می سازد.
تحرك عام قابلیتی است كه از طریق آن كاربران و سایر واحدهای متحرك می توانند بدون توجه به موقعیت خود و یا تكنولوژی دسترسی مورد استفاده به سرویس های گوناگون دسترسی داشته باشند. میزان در دسترس بودن سرویس ها ممكن است كه به چندین عامل بستگی داشته باشد از جمله قابلیت های شبكه دسترسی، توافقات سطح سرویس (SLA) بین كاربsر شبكه خانگی و شبكه مورد بازدید و غیره. تحرك شامل توانایی برقراری ارتباط با یا بدون تداوم سرویس می شود.
با توجه به تعریف بالا شبكه ای NGN نامیده می گردد كه دارای ویژگی های زیر باشد:
 سوئیچینگ پاكتی داده ها
 دسترسی باند وسیع
 توانایی پشتیبانی از كیفیت سرویس
 استقلال لایه های سرویس و انتقال
 پشتیبانی از تحرك عام


مقاصد NGN
با در نظر داشتن اسناد قبلی اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU )، برای NGN اهداف زیر در نظر گرفته شده است :
 گسترش فضای رقابتی عادلانه
 تشویق سرمایه گذاری بخش خصوصی
 تعریف چارچوبی برای معماری و قابلیت ها كه قادر به برآورده ساختن نیازهای مختلف اداره تنظیم مقررات باشد
 فراهم نمودن دسترسی آزاد به شبكه ها
شبكه NGN در عین حال باید اهداف زیر را نیز برآورده سازد:
 حصول اطمینان از تدارك جامع سرویس ها و دسترسی به آن ها
 افزایش گوناگونی محتوا شامل تنوع زبانی و فرهنگی
 گسترش برابری فرصت ها بین شهروندان
 به رسمیت شناختن ضرورت همكاری جهانی با توجه ویژه به كشورهای كمتر توسعه یافته


خصوصیات اساسی NGN

همانطور كه اشاره شد NGN عنوانی است كه به تغییرات زیرساختارهای تدارك سرویس اطلاق می گردد كه هم اكنون نیز در حال انجام می باشد. برای NGN می توان خصوصیات اساسی نظیر آنچه كه در ادامه می آید در نظر گرفت :
 انتقال داده بر اساس سویچینگ پاكتی
 جداسازی كاركردهای كنترلی زیرساخت انتقال و تماس ها و سرویس ها از یكدیگر
 جداسازی تدارك سرویس از زیرساخت انتقال و فراهم نمودن رابط های باز
 پشتیبانی از گستره وسیعی از سرویس ها، كاربردها و مكانیزم ها بر اساس بلوك های سازنده سرویس ها (شامل سرویس های بلادرنگ، جریان داده، غیر بلادرنگ و چند رسانه ای)
 قابلیت های دسترسی پهن باند با كیفیت سرویس كه از انتها به انتها رعایت می گردد
 پشتیبانی از چندین تكنولوژی دسترسی
 تعامل با شبكه های از پیش موجود از طریق رابط های باز
 پشتیبانی از تحرك عام
 دسترسی بی قید كاربران به تهیه كنندگان سرویس ها
 روش های مختلف شناسایی كاربر
 مشخصات یكنواخت سرویس برای یك سرویس خاص هنگامی كه توسط كاربر ملاحظه می گردد.
 همگرایی سرویس ها در بین شبكه های ثابت و متحرك
 تبعیت از قواعد اداره تنظیم مقررات مثلا در مورد مخابرات اضطراری، امنیت، اختفا داده و شنود قانونی و غیره


قابلیت های NGN
برای ایجاد انگیزه برای تكامل شبكه های كنونی به شبكه های نسل آینده، شبكه NGN باید قابلیت های مختلفی را دارا باشد. NGN باید امكاناتی ( ساختار، پروتكل و ...) را فراهم كند كه ایجاد، پیاده سازی و مدیریت تمام انواع سرویس ها را امكانپذیر سازد. این سرویس ها می توانند شامل (و نه محدود به) سرویس های چندرسانه ای ( صدا ، تصویر و صدا/تصویر) با انواع روش های كدینگ، سرویس های محاوره ای، تك پخشی ، چند پخشی ، پخش عمومی ، پیغام رسانی و سرویس های ارسال داده های ساده، بلادرنگ و غیر بلادرنگ باشد. سرویس های با نیازهای متفاوت از لحاظ پهنای باند، از چند كیلو بیت در ثانیه تا چند مگابیت در ثانیه به صورت تضمین شده یا نشده، باید مورد پشتیبانی قرار گیرند
در NGN تاكید بیشتری بر قابلیت تنظیم سرویس ها به وسیله تهیه كنندگان سرویس وجود دارد كه بوسیله آن ممكن است برخی از تهیه كنندگان امكان تنظیم سرویس ها را مشتریان نهایی واگذار می كنند. NGN باید شامل API هایی باشد كه از ایجاد ، تدارك و مدیریت سرویس ها پشتیبانی كند.
یكی از اصلی ترین قابلیت های NGN جداسازی سرویس ها از شبكه انتقال می باشد كه ارائه و تكامل مستقل سرویس ها را ممكن می سازد. بنابراین در NGN باید مرز شفافی بین كاركردهای سرویس ها و كاركردهای شبكه انتقال وجود داشته باشد. به این ترتیب NGN امكان تدارك سرویس های جدید و قدیمی را به صورت مستقل از نوع شبكه انتقال و نحوه دسترسی فراهم می كند.
در NGN واحدهای كاركردی كه سیاست ها، نشست ها، محیط انتقال، منابع، تحویل سرویس ، امنیت و غیره را كنترل می كنند، ممكن است در تمام بخش های زیرساخت (شامل شبكه های موجود و جدید) توزیع شده باشند. توزیع شدگی فیزیكی واحدها تعریف و استاندارد سازی رابط های باز را كه ارتباط بین آن ها را میسر می كند، ضروری می سازد. نحوه ارتباط شبكه های NGN با یكدیگر و با شبكه های قدیمی (PSTN و ISDN ) یكی از موارد نیازمند معرفی رابط و پروتكل است كه معمولاً از طریق دروازه ها صورت می گیرد.
NGN قابلیت پشتیبانی از ترمینال های قدیمی و منطبق بر NGN را پشتیبانی خواهد كرد. از این رو ترمینالهایی كه به شبكه NGN متصل خواهند بود شامل دستگاههایی مانند تلفن معمولی آنالوگ، ماشین های Fax ، دستگاه های ISDN ، تلفن های سیار سلولی، وسایل دسترسی GPRS ، ترمینال های SIP ، تلفن های اینترنتی از طریق كامپیوترهای شخصی ، مودم های كابلی و غیره خواهند بود.
از لحاظ امنیت شبكه NGN باید از قابلیت های فراوانی برخوردار باشد. برای جلوگیری از استفاده غیر مجاز از سرویس های ارائه شده توسط فراهم كنندگان سرویس و همچنین به منظور حفاظت از خود زیرساخت شبكه NGN، لازم است مكانیسم هایی برای حفاظت از تبادل اطلاعات مهم در زیرساخت NGN پیاده سازی شوند.
در حال حاضر سرویس های مشابهی از طریق شبكه های دسترسی ثابت و بی سیم به كاربران ارائه می شود. با این وجود این سرویس ها هنوز به عنوان سرویس های كاملا جدا از هم با پیكره بندی های جداگانه و بدون ارتباط با یكدیگر در نظر گرفته می شوند. یكی از قابلیت های مهمNGN تحرك عام است كه امكان تدارك سازگار سرویس ها به كاربر را فراهم می آورد. به این ترتیب كاربر به عنوان یك واحد یكتا در نظر گرفته می شود كه با استفاده از تكنولوژی های دسترسی مختلف و بدون توجه به انواع آن ها به شبكه متصل است.


طبقه بندی: امنیت و شبکه،  تخصصی...،  علمی، 
برچسب ها: شبکه های نسل آینده و یا، NGN،
ارسال توسط سجاد بابازاده
ارتباط مستقیم با مدیر
نمایش آب و هوا
آپلود فایل
آرشیو مطالب
نظر سنجی
وبلاگ رو در چه سطحی میبینید؟

پیوند های روزانه
لینکهای داغ اینترنت