تبلیغات
...::: پایگاه اطلاعات رسانی ICT :::... - روتر شبکه
...::: پایگاه اطلاعات رسانی ICT :::...
...::: پایگاه اطلاعات رسانی ICT :::...

.:: خوش آمدید تنها خواهشی که دارم اینه حتمأ نظر بدین تا در پیشرفت وبلاگ بمن کمک کرده باشید با تشکر مدیر وبلاگ:سجاد بابازاده ::.

بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 2 اسفند 1389
روتر شبکه

          مقداردهی اولیه سیستم ، عملیات روتینگ و كنترل اینترفیس شبكه از جمله وظایف یك پردازنده می باشد . CPU ،‌ یك ریزپردازنده است و در روترهای بزرگ ممكن است از چندین پردازنده استفاده گردد . حافظه اصلی ( RAM ) : از حافظه فوق به منظور ذخیره اطلاعات جدول روتینگ ، صف های بسته های اطلاعاتی ، اجراء پیكربندی و cache سوئیچینگ سریع استفاده می‌گردد . در اكثر روترها ، حافظه RAM فضای زمان اجراء برای نرم افزار IOS و زیر سیستم های مربوطه را فراهم می نماید . حافظه RAM منطقا" به دو بخش حافظه پردازنده اصلی و حافظه ورودی و خروجی مشترك تقسیم می گردد . از حافظه ورودی و خروجی مشترك ( Shared I/O ) توسط اینترفیس ها و به منظور ذخیره موقت بسته های‌ اطلاعاتی استفاده می گردد. با توجه به تكنولوژی استفاده شده در ساخت اینگونه حافظه ها ، پس از خاموش كردن و یا راه اندازی مجدد روتر اطلاعات موجود در حافطه RAM حذف می گردد . حافظه های فوق معمولا" از نوع DRAM ( حافظه RAM پویا ) بوده و می توان با افزودن ماژول های DIMMs ظرفیت آنان را تغییر و افزایش داد .
حافظه فلش ( Flash ) : از این نوع حافظه ها به منظور ذخیره نسخه كامل نرم افزار IOS استفاده می‌ گردد . روتر، معمولا" IOS پیش فرض خود را از حافظه فلش دریافت می نماید . با توجه به تكنولوژی استفاده شده در ساخت اینگونه حافظه ها ، همواره می توان نرم افزار ذخیره شده درون آنان را ارتقاء و با یك نسخه جدید جایگزین نمود . IOS ممكن است به صورت فشرده و یا معمولی ذخیره شده باشد . در اكثر روترها یك نسخه اجرائی از IOS در زمان راه اندازی روتر به حافظه RAM انتقال می یابد . در سایر روترها ، IOS ممكن است مستقیما" از طریق حافظه فلش اجراء گردد . با افزودن و یا تعویض ماژول های SIMMs و یا كارت های PCMCIA می‌ توان ظرفیت حافظه فلش را ارتقاء داد .
حافظه NVRAM : از این نوع حافظه های غیر فرار به منظور ذخیره پیكربندی راه اندازی روتر استفاده می گردد . در برخی دستگاه ها ، NVRAM بر اساس تكنولوژی EEPROMs و در سایر دستگاه ها به صورت حافظه های فلش پیاده سازی می گردد. اطلاعات موجود در NVRAM پس از خاموش شدن و یا راه اندازی مجدد روتر از بین نخواهند رفت .
گذرگاه ها ( Buses ) : اكثر روترها شامل یك گذرگاه سیستم و یك گذرگاه پردازنده می‌باشند . از گذرگاه سیستم به منظور مبادله اطلاعات بین پردازنده و اینترفیس ها و یا تجهیزات جانبی نصب شده در یكی از اسلات های سیستم ، استفاده می گردد . گذرگاه فوق مسئولیت مبادله بسته های اطلاعاتی به اینترفیس ها را برعهده دارد ( دریافت و ارسال ).
گذرگاه پردازنده توسط پردازنده و به منظور دستیابی عناصر از طریق حافظه اصلی روتر استفاده می گردد. این گذرگاه مسئولیت مبادله دستورالعمل ها و داده به یك آدرس خاص از حافظه را برعهده دارد ( ذخیره و بازیابی ).
حافظه ROM : از این نوع حافظه به منظور ذخیره دائم كد اشكال زدائی راه انداز ( ROM Monitor ) استفاده می‌گردد . مهمترین وظیفه حافظه ROM ، تست و عیب یابی سخت افزار در زمان راه اندازی روتر و استقرار نرم افزار IOS از حافظه فلش به درون حافظه RAM می‌باشد . برخی روترها دارای یك نسخه خاص و سبك تر از IOS می باشند كه می توان از آن به عنوان یك گزینه و منبع جایگزین در زمان راه اندازی روتر استفاده نمود .اطلاعات موجود در اینگونه حافظه ها را نمی توان حذف نمود و در صورت نیاز به ارتقاء ، می‌بایست تراشه مربوطه را تعویض نمود .
اینترفیس ها : اینترفیس ها مسئولیت اتصالات روتر به دنیای خارج را برعهده داشته و می توان آنان را به سه گروه عمده تقسیم نمود :
اینترفیس های مختص شبكه محلی : این نوع اینترفیس ها معمولا" یكی از گزینه های متفاوت اترنت و یا Token Ring می باشند . اینترفیس های فوق دارای تراشه های كنترلی خاصی می باشند كه منطق لازم برای اتصال سیستم به محیط انتقال را ارائه می نمایند . پیكربندی اینترفیس های فوق ممكن است به صورت ثابت و یا ماژولار ( پیمانه ای و قابل افزایش با توجه به نیاز ) باشد .
اینترفیس های مختص شبكه WAN : شامل اینترفیس های سریال ، ISDN و CSUs ( برگرفته از Channel Service Unit ) می باشد. همانند اینترفیس شبكه های محلی ، این نوع اینترفیس ها نیز دارای تراشه های كنترلی خاصی می باشند كه منطق لازم برای اتصال سیستم به محیط انتقال را ارائه می نمایند . پیكربندی اینترفیس های فوق ممكن است به صورت ثابت و یا ماژولار باشد .
اینترفیس های كنسول و كمكی : این نوع اینترفیس ها ، پورت های سریالی می باشند كه از آنان جهت پیكربندی اولیه روتر استفاده می گردد . پورت های فوق را نمی توان به عنوان پورت های شبكه در نظر گرفت و از آنان صرفا" جهت برقراری ارتباط از طریق پورت های ارتباطی كامپیوتر و یا مودم استفاده بعمل می آید.
منبع تغذیه : منبع تغذیه توان لازم برای عملكرد صحیح عناصر داخلی روتر را تامین می نماید . روترهای بزرگ ممكن است دارای چندین منبع تغذیه باشند . در روترهای كوچك منبع تغذیه ممكن است به صورت External باشد .
محل نصب عناصر داخلی درون روتر
برای استفاده از روتر لازم نیست كه با محل نصب عناصر اشاره شده درون روتر آشنا باشیم ولی در برخی موارد نظیر ارتقاء حافظه این موضوع می تواند ضرورت خاص خود را داشته باشد .
نوع عناصر و محل نصب آنان در روترها با توجه به مدل آنان می تواند متفاوت و متغیر باشد . شكل زیر عناصر اصلی داخلی در یك روتر 2600 را نشان می دهد .طبقه بندی: امنیت و شبکه،  تخصصی...، 
برچسب ها: روتر شبکه،
ارسال توسط سجاد بابازاده
ارتباط مستقیم با مدیر
نمایش آب و هوا
آپلود فایل
آرشیو مطالب
نظر سنجی
وبلاگ رو در چه سطحی میبینید؟

پیوند های روزانه
لینکهای داغ اینترنت