تبلیغات
...::: پایگاه اطلاعات رسانی ICT :::... - شبكه های بی سیم Wireless Networking
...::: پایگاه اطلاعات رسانی ICT :::...
...::: پایگاه اطلاعات رسانی ICT :::...

.:: خوش آمدید تنها خواهشی که دارم اینه حتمأ نظر بدین تا در پیشرفت وبلاگ بمن کمک کرده باشید با تشکر مدیر وبلاگ:سجاد بابازاده ::.

بازدید : مرتبه
تاریخ : دوشنبه 2 اسفند 1389
 .......Wireless Networking شبكه های بی سیم Wireless Networking
مفاهیم و تعاریف

وقتی از شبكه اطلاع‌رسانی سخن به میان می‌آید، اغلب كابل شبكه به عنوان وسیله انتقال داده در نظر گرفته می‌شود. در حالیكه چندین سال است كه استفاده از شبكه سازی بی‌سیم در دنیا آغازگردیده است. تا همین اواخر یك LAN بی‌سیم با سرعت انتقال پایین و خدمات غیرقابل اعتماد و مترادف بود، اما هم اكنون تكنولوژی‌های LAN بی‌سیم خدمات قابل قبولی را با سرعتی كه حداقل برای كاربران معمولی شبكه كابلی پذیرفته شده می‌باشد، فراهم می‌كنند.
WLANها (یا LANهای بی‌سیم) از امواج الكترومغناطیسی (رادیویی یا مادون قرمز) برای انتقال اطلاعات از یك نقطه به نقطه دیگر استفاده می‌كنند. امواج رادیویی اغلب به عنوان یك حامل رادیویی تلقی می‌گردند، چرا كه این امواج وظیفه انتقال انرژی الكترومغناطیسی از فرستنده را به گیرنده دورتر از خود بعهده دارند.داده هنگام ارسال برروی موج حامل رادیویی سوار می‌شود و در گیرنده نیز به راحتی از موج حامل تفكیك می‌گردد. به این عمل مدولاسیون اطلاعات به موج حامل گفته می‌شود. هنگامیكه داده با موج رادیویی حامل مدوله می‌شود، سیگنال رادیویی دارای فركانس‌های مختلفی علاوه بر فركانس اصلی موج حامل می‌گردد. به عبارت دیگر فركانس اطلاعات داده به فركانس موج حامل اضافه می‌شود. در گیرنده رادیویی برای استخراج اطلاعات، گیرنده روی فركانس خاصی تنظیم می‌گردد و سایر فركانس‌های اضافی ----- می‌شوند.

ساختار یك wlan

در یك ساختار WLAN، یك دستگاه فرستنده و گیرنده مركزی، Access Point(AP) خوانده می‌شود. AP با استفاده از كابل شبكه استاندارد به شبكه محلی سیمی متصل می‌گردد. در حالت ساده،‌ گیرنده AP وظیفه دریافت، ذخیره و ارسال داده را بین شبكه محلی سیمی و WLAN بعهده دارد. AP با آنتنی كه به آن متصل است، می‌تواند در محل مرتفع و یا هر مكانی كه امكان ارتباط بهتر را فراهم می‌كند، نصب شود.
هر كاربر می‌تواند از طریق یك كارت شبكه بی‌سیم (Wireless Adapter) به سیستم WLAN متصل شود. این كارت‌ها به صورت استاندارد برای رایانه‌های شخصی و كیفی ساخته می‌شوند. كارت WLAN به عنوان واسطی بین سیستم عامل شبكه كاربر و امواج دریافتی از آنتن عمل می‌كند. سیستم عامل شبكه عملاً درگیر چگونگی ارتباط ایجاد شده نخواهد بود.
امروزه استاندارد غالب در شبكه‌های WLAN، IEEE802.11 می‌باشد. گروهی كه بر روی این استاندارد كار می‌كند در سال 1990 با هدف توسعه استاندارد جهانی شبكه‌ سازی بی‌سیم با سرعت انتقال 1 تا 2 مگابیت در ثانیه شكل گرفت. استاندارد مذكور با نام IEEE802.11a شناخته می‌شود. استاندارد IEEE802.11b كه جدیدتر است، سرعت انتقال را تا 5/5 و 11مگابیت در ثانیه می‌افزاید.
WLANها از دو توپولوژی حمایت می‌كنند:
- ad hoc topology
- infrastructure topologyad hoc topology

در توپولوژی ad hoc كامپیوترها به شبكه بی‌سیم مجهز هستند و مستقیماً با یكدیگر به شكل
Peer- to- peer ارتباط برقرار می‌نمایند.
كامپیوترها برای ارتباط باید در محدوده یكدیگر قرار داشته باشند. این نوع شبكه برای پشتیبانی از تعداد محدودی از كامپیوترها، مثلاً در محیط خانه یا دفاتر كوچك طراحی می‌شود.
"امروزه نوعی از توپولوژی ad hoc به نام "ad hoc peer-to-peer networking" مطرح است. این نوع شبكه كه به شبكه "‌Mesh" نیز معروف است، شبكه‌ای پویا از دستگاههای بی‌سیم است كه به هیچ نوع زیرساخت موجود یا كنترل مركزی وابسته نیست. در این شرایط، دستگاههای شبكه همچنین به مانند گرههایی عمل می‌كنند كه كاربران از طریق آنها می‌توانند داده‌ها را انتقال دهند، به این معنی كه دستگاه هر كاربر بعنوان مسیریاب و تكراركننده(Repeater) عمل می‌كند. این شبكه نوع تكامل‌یافته شبكه Point-to-multipoint است كه در آن همه كاربران می‌بایست برای استفاده از شبكه دسترسی مستقیم به نقطه دستیابی مركزی داشته باشند. در معماری Mesh كاربران می‌توانند بوسیله
Multi-Hopping، از طریق گرههای دیگر به نقطه مركزی وصل شوند، بدون اینكه به ایجاد هیچگونه
پیوند مستقیم RF نیاز باشد.بعلاوه در شبكه Mesh در صورتیكه كاربران بتوانند یك پیوند فركانس رادیویی برقرار كنند، نیازی به نقطه دسترسی(Access Point) نیست و كاربران می‌توانند بدون وجود یك نقطه كنترل مركزی با یكدیگر، فایلها، نامه‌های الكترونیكی و صوت و تصویر را به اشتراك بگذارند. این ارتباط دو نفره، به آسانی برای دربرگرفتن كاربران بیشتر قابل گسترش است."Infrastructure topology

توپولوژی infrastructure اصولاً برای گسترش و افزایش انعطاف‌پذیری شبكه‌های كابلی معمولی بكار می‌رود. بدین شكل كه اتصال كامپیوترهای مجهز به تكنولوژی بی‌سیم را با استفاده از Access Point به آن امكان می‌سازد. در برخی موارد، یك AP كامپیوتری است كه كارت شبكه بی‌سیم را كنار كارت شبكه معمولی - كه آن را به یك LAN كابلی متصل می‌كند - دارا می‌باشد. كامپیوترهای بی‌سیم با استفاده از AP به عنوان واسطه با شبكه كابلی ارتباط برقرار می‌كنند. AP اساساً بعنوان یك Translation Bridge عمل می‌كند، زیرا سیگنال‌های شبكه بی‌سیم را به سیگنال‌های شبكه كابلی تبدیل می‌كند. مانند تمام تكنولوژی‌های ارتباطی بی‌سیم،‌ شرایط مسافتی و محیطی می‌توانند بر روی عملكرد ایستگاههای سیار بسیار تأثیر گذار باشند. یك AP می‌تواند 10 تا 20 كامپیوتر را پشتیبانی كند، بسته به اینكه میزان استفاده آنها از LAN چقدر است. این پشتیبانی تا زمانی ادامه دارد كه آن كامپیوترها در شعاع تقریبی 100 تا 200 فوت نسبت به AP قرار داشته باشند. موانع فیزیكی مداخله كننده این عملكرد را به طرز چشمگیری كاهش می‌دهند.cell2-9.شبكهWLANبا یكAP((Access Point
در شكل فوق یك Access Point از طریق یك كابل به شبكه LAN متصل شده است. در اینجا وظیفه یك AP دریافت اطلاعات از سرویس گیرنده‌ها (Clients) از طریق هوا و ارسال آن اطلاعات از طریق یك پورت به hub می باشد. AP به عنوان یك پل ارتباطی بین شبكه WLAN و شبكه LAN عمل می‌كند.
ناحیه‌ای كه توسط یك AP تحت پوشش قرار می‌گیرد سلول (Cell) نامیده می‌شود. هر ایستگاه در داخل Cell می‌تواند به AP دسترسی پیدا كند. وظیفه یك AP ایجاد هماهنگی بین سرویس گیرندگان (Clients) شبكه WLAN و یك شبكه LAN می‌باشد.
به منظور گسترش بخش بی‌سیم و تحت پوشش قرار دادن سرویس گیرندگان بیشتر، می‌توان از APهای متعدد در مناطق مختلف استفاده كرد،‌ و یا اینكه یك ٍExtension point را بكار گرفت. Extension point، یك تقویت كننده سیگنال‌های بی‌سیم است كه به عنوان ایستگاهی بین سرویس گیرندگان بی‌سیم و AP عمل می‌كند. استاندارد IEEE 802.11 دو سلول را به عنوان یك BSS (Basic Service Set) در نظر می‌گیرد. اگر شبكه از چند Access Point استفاده كند، APها با یك ستون فقرات بنام DS (Distribution System) به هم اتصال می‌یابند. DS معمولاً یك شبكه كابلی است، اما می‌توان آن را بی‌سیم هم در نظر گرفت.


استاندارد IEEE 802.11 از سه نوع سیگنال در لایه فیزیكی پشتیبانی می‌كند:
- (DSSS) Direct Sequence Spread Spectrum: یك روش انتقال رادیویی است كه در آن سیگنال‌های خروجی با استفاده از یك كد دیجیتال مدوله می‌شوند. در نتیجه هر بیت از دیتا به چند بیت تبدیل می‌شود و سیگنال می‌تواند در فركانس وسیع‌تر پراكنده شود. استفاده از DSSS به همراه روش CCK (Complimentary Code Keying) باعث می‌شود سیستم‌های IEEE 802.11b به سرعت11 مگابیت در ثانیه انتقال دست یابند. در جائیكه شرایط به نحوی است كه امكان تداخل،‌ نویزنپذیری یا وجود دستگاههای كاری هم‌فركانس در منطقه موجود نباشد یا بسیار كم باشد از شیوه DSSS استفاده می‌شود. در این شیوه می‌توان از تمامی عرض باند موجود در طیف گسترده شده (مثلاً 10MHZ یا بیشتر) بهره جست و لذا به شبكه‌ای با سرعت 10 مگابیت در ثانیه یا بالاتر دست یافت. اما در محیط‌های شلوغ به لحاظ ترافیك امواج مثلاً محیط‌های شهری بزرگ، بكار بردن این تكنولوژی علیرغم وجود كدینگ‌های پیشرفته و تقسیم‌بندی‌های فركانسی، خالی از بروز تداخل‌ها و یا اشكالات احتمالی نخواهد بود.
- (FHSS) Frequency Hopping Spread Spectrum: یك روش انتقال رادیویی كه در آن انتقال دهنده به طور مداوم تغییرات سریعی را در فركانس - بر طبق یك الگوریتم موجود - انجام می‌دهد. دریافت كننده برای خواندن سیگنال‌های دریافتی، دقیقاً همان تغییرات را انجام می‌دهد. در IEEE 802.11a می‌توان از FHSS استفاده كرد اما سیستم IEEE 802.11b از این روش حمایت نمی‌كند.
- Infrared: در ارتباطاتinfrared (مادون قرمز) از فركانسهای بالا - دقیقا زیر طیف نور مرئی- استفاده می‌شود. در این روش سیگنالها نمی‌توانند از اشیاء و دیوارها عبور كنند. این امر بكارگیری
تكنولوژی مادون قرمز را محدود می‌سازد. در فناوری مادون قرمز ارسال كننده و دریافت كننده باید یكدیگر را ببینند(در خط دید یكدیگر باشند) همانند یك كنترل كننده راه دور دستگاه تلویزیون. بطور كلی در ارتباطات داخل ساختمان كه فاصله ایستگاهها كم باشد از این روش استفاده می‌شود. در اینجا بجای سیم یا فیبر نوری كه رسانه‌های انتقال هستند، از امواج رادیویی یا نور مادون قرمز بعنوان رسانه انتقال استفاده می‌شود. امواج رادیویی بخاطر برد، پهنای باند و پوشش مكانی بیشتر، از نور مادون قرمز كاربرد بیشتری دارند.مزایا [wlan]

در این قسمت به برخی مزایای یك Wlan نسبت به یك شبكه كابلی می‌پردازیم. از Wlanها می‌توان در مكانهایی كه امكان كابل‌كشی وجود ندارد استفاده كرد و بدون نیاز به كابل‌كشی آنها را گسترش داد. استفاده كننده Wlan می‌تواند كامپیوتر خود را بدون قطع كابل، به هر نقطه از سازمان منتقل كند. با وجود اینكه سخت‌افزار مورد نیاز برای Wlan گرانتر از تجهیزات شبكه سیمی است، ولی بهره‌وری و انعطاف‌پذیری آن باعث می‌شود كه در طول زمان قیمت تمام شده كمتر شود، بخصوص در محیطهایی كه شبكه مورد نظر پیوسته در حال انتقال و تغییر مداوم است.
سیستمهای Wlan می‌توانند با فناوریهای مختلف شبكه تركیب شوند و شبكه‌هایی با كاربردها و امكانات خاص را به نحو مطلوبی ایجاد كنند. پیكر‌بندی این شبكه‌ها براحتی قابل تغییر است و این شبكه‌ها می‌توانند از حالت نقطه به نقطه تا شبكه‌هایی با زیرساختار پیچیده با صدها كاربر متحرك گسترش یابند.
در شبكه‌های بی‌سیم مدیران شبكه می‌توانند جابجایی، گسترش و اصلاح شبكه را آسانتر انجام دهند و با استفاده از این سیستم به نصب كامپیوترهای شبكه در ساختمانهای قدیمی و یا مكانهایی كه امكان كابل‌كشی در آنها وجود ندارد و نیز مكانهایی كه فاصله آنها از یكدیگر زیاد است بپردازند و بدین شكل امكان دسترسی سریع به اطلاعات را فراهم كنند.پارامترهای مؤثر در انتخاب و پیاده‌سازی یك سیستم Wlan

پارامترهای مؤثر در انتخاب و پیاده‌سازی یك سیستم WLAN
1- برد محدوده پوشش: اثر متقابل اشیاء موجود در ساختمان(نظیر دیوارها، فلزات و افراد) می‌تواند بر روی انرژی انتشار اثر بگذارد و در نتیجه برد و محدوده پوشش سیستم را تحت تأثیر قرار دهد. برای سیگنالهای مادون قرمز، اشیای موجود در ساختمان مانعی دیگر بشمار می‌رود و در نتیجه محدودیتهای خاصی را در شبكه بوجود می‌آورد. بیشتر سیستمهای WLAN از امواج رادیویی RF استفاده می‌كنند، زیرا می‌تواند از دیوارها و موانع عبور كند. برد(شعاع پوشش) برای سیستمهای WLAN بین 10 تا 30 متر متغیر است.
2- سرعت انتقال داده: همانند شبكه‌های كابلی، سرعت انتقال داده واقعی در شبكه‌های بی‌سیم، به نوع محصولات و توپولوژی شبكه بستگی دارد. تعداد كاربران، فاكتورهای انتشار مانند برد، مسیرهای ارتباطی، نوع سیستم WLAN استفاده شده، نقاط كور و گلوگاههای شبكه، از پارامترهای مهم و تأثیرگذار در سرعت انتقال داده بحساب می‌آیند. بعنوان یك مقایسه با مودمهای امروزی(با سرعت 56 كیلو بیت در ثانیه) سرعت عملكرد WLANها در حدود 30 برابر سریعتر از این مودمهاست.
3- سازگاری با شبكه‌های موجود: بیشتر سیستمهای WLAN با استانداردهای صنعتی متداول شبكه‌های كابلی نظیر Ethernet و Token Ring سازگار است. با نصب درایورهای مناسب در ایستگاههای WLAN، سیستمهای عامل آن ایستگاهها دقیقا مانند سایر ایستگاههای موجود در شبكه LAN كابلی بكار گرفته می‌شود.
سازگاری با دیگر محصولات WLAN: به سه دلیل مشتریان هنگام خرید محصولات WLAN باید مراقب باشند كه سیستم موردنظر بتواند با سایر محصولات WLAN تولیدكنندگان دیگر سازگاری داشته باشد:
- ممكن است هر محصول از تكنولوژی خاصی استفاده كرده باشد، برای مثال سیستمی كه از فناوری FHSS استفاده كند نمی‌تواند با سیستمی با فناوری DSSS كار كند.
- اگر فركانس كار دو سیستم با یكدیگر یكسان نباشد،‌حتی در صورت استفاده از فناوری مشابه، امكان كاركردن با یكدیگر فراهم نخواهد شد.
- حتی تولیدكنندگان مختلف اگر از یك فناوری و یك فركانس استفاده كنند، بدلیل روشهای مختلف طراحی ممكن است با سایر محصولات دیگر سازگاری نداشته باشد.
5- تداخل و اثرات متقابل: طبیعت امواج رادیویی در سیستمهای WLAN ایجاب می‌كند تا سیستمهای مختلف كه دارای طیفهای فركانسی یكسانی هستند، بر روی یكدیگر اثر تداخل داشته باشند. با این وجود اغلب تولیدكنندگان در تولید محصولات خود تمهیداتی را برای مقابله با آن بكار می‌گیرند، به نحوی كه وجود چند سیستم WLAN نزدیك به یكدیگر، تداخلی در دیگر سیستمها بوجود نمی‌آورد.
6- ملاحظات مجوز فركانسی: در اغلب كشورها ارگانهای ناظر بر تخصیص فركانس رادیویی، محدوده فركانس شبكه‌های WLAN را مشخص كرده‌اند. این محدوده ممكن است در همه كشورها یكسان نباشد. معمولا سازندگان تجهیزات WLAN فركانس سیستم را در محدوده مجاز قرار می‌دهند. در نتیجه كاربر نیاز به اخذ مجوز فركانسی ندارد. این محدوده فركانس به ISM معروف است. محدوده بین‌المللی این فركانسها 928-902 مگاهرتز،483/2-4/2 گیگاهرتز، 535-15/5 گیگاهرتز و 875/5-725/5 گیگاهرتز است. بنابراین تولیدكنندگان تجهیزات WLAN باید این محدوده مجوز فركانسی را در سیستمهای خود رعایت كنند.
7- سادگی و سهولت استفاده: اغلب كاربران در مورد مزیتهای WLANها اطلاعات كمی دارند. می‌دانیم كه سیستم عامل اصولاً به نحوه اتصال سیمی و یا بی‌سیم شبكه وابستگی ندارند. بنابراین برنامه‌های كاربردی بر روی شبكه بطور یكسان عمل می‌نمایند. تولیدكنندگان WLAN ابزار مفیدی را برای سنجش وضعیت سیستم و تنظیمات مورد در اختیار كاربران قرار می‌دهند. مدیران شبكه به سادگی می‌توانند نصب و راه‌اندازی سیستم را با توجه به توپولوژی شبكه موردنظر انجام دهند. در WLAN كلیه كاربران بدون نیاز به كابل‌كشی می‌توانند با یكدیگر ارتباط برقرار كنند. عدم نیاز به كابل‌كشی موجب می‌شود كه تغییرات، جابجایی و اضافه كردن در شبكه به آسانی انجام شود. در نهایت به موجب قابلیت جابجایی آسان تجهیزات WLANمدیر شبكه می‌تواند قبل از اینكه تجهیزات شبكه را در مكان اصلی خود نصب كند، ابتدا آنها را راه‌اندازی كند و تمامی مشكلات احتمالی شبكه را برطرف سازد و پس از تایید نهایی در محل اصلی جایگذاری نماید و پس از پیكر‌بندی، هرگونه جابجایی از یك نقطه به نقطه دیگر را بدون كمترین تغییرات اصلاح نماید.
8- امنیت: از آنجایی كه سرمنشأ فناوری بی‌سیم در كاربردهای نظامی بوده است، امنیت از جمله مقولات مهم در طراحی سیستمهای بی‌سیم بشمار می‌رود. بحث امنیت هم در ساختار تجهیزات WLAN به نحو مطلوبی پیش‌بینی شده است و این امر شبكه‌های بی‌سیم را بسیار امن‌تر از شبكه‌های سیمی كرده است. برای گیرنده‌هایی كه دستیابی مجاز به سیگنالهای دریافتی ندارند، دسترسی به اطلاعات موجود در WLAN بسیار مشكل است. به دلیل تكنیكهای پیشرفته رمزنگاری برای اغلب گیرنده‌های غیرمجاز دسترسی به ترافیك شبكه غیرممكن است. عموما گیرنده‌های مجاز باید قبل از ورود به شبكه و دسترسی به اطلاعات آن، از نظر امنیتی مجوز لازم را دارا باشند.
9- هزینه: برای پیاده‌سازی یك WLAN هزینه اصلی شامل دو بخش است: هزینه‌های زیرساختار شبكه مانند APهای شبكه و نیز هزینه كارتهای شبكه جهت دسترسی كاربران به WLAN.
هزینه‌های زیرساختار شبكه به تعداد APهای موردنیاز شبكه بستگی دارد. قیمت یك AP بین 1000 تا2000 دلار می‌باشد. تعداد APهای شبكه به شعاع عملكرد شبكه، تعداد كاربران و نوع سرویسهای موجود در شبكه بستگی دارد و هزینه كارتهای شبكه با توجه به یك شبكه رایانه‌ای استاندارد حدود 300 تا 500 دلار برای هر كاربر می‌باشد. هزینه نصب و راه‌اندازی یك شبكه بی‌سیم به دو دلیل كمتر از نصب و راه‌اندازی یك شبكه سیمی می‌باشد:
- هزینه كابل‌كشی و پیدا كردن مسیر مناسب بین كاربران و سایر هزینه‌های مربوط به نصب تجهیزات در ساختمان، بخصوص در فواصل طولانی كه استفاده از فیبر نوری یا سایر خطوط گرانقیمت ضروری است، بسیار زیاد است.
- به دلیل قابلیت جابجایی، اضافه كردن و تغییرات ساده در WLAN، هزینه‌های سربار، برای این تغییرات و تعمیر و نگهداری آن بسیار كمتر از شبكه سیمی است.
10- قابلیت گسترش سیستم: با یك شبكه بی‌سیم می‌توان شبكه‌ای با توپولوژی بسیار ساده تا بسیار پیچیده را طراحی كرد. در شبكه‌های بی‌سیم با افزایش تعداد APها یا WBها می‌توان محدوده فیزیكی تحت پوشش و تعداد كاربران موجود در شبكه را تا حد بسیار زیادی گسترش داد. شعاع عملكرد این شبكه تا حدود 20 كیلومتر می‌باشد.
11- اثرات جانبی: توان خروجی یك سیستم بی‌سیم بسیار پایین است. از آنجایی كه امواج رادیویی با افزایش فاصله به سرعت مستهلك می‌گردند و در عین حال، افرادی را كه در محدوده تشعشع انرژی RF هستند، تحت تاثیر قرار می‌دهند، باید ملاحظات حفظ سلامت با توجه به مقررات دولتی رعایت گردد. با این وجود اثرات مخرب این سیستمها زیاد نمی‌باشد.جمع‌بندی

امروزه اكثر فعالیتهای كتابداران در كتابخانه‌ها، به نوعی با كامپیوتر ارتباط پیدا می‌كند. از آنجا كه شبكه‌ای كردن كامپیوترها امكان استفاده بهینه از منابع محدود را در اختیار كاربران قرار می‌دهد، استفاده از شبكه در كتابخانه‌ها بویژه درفرایند ذخیره و بازیابی اطلاعات، بسیار رایج است. طبیعتاً كتابداران در حین انجام فعالیتهای روزمره خود، با مشكلاتی در زمینه شبكه برخورد خواهند كرد، علاوه بر آن كتابداران با داشتن شناختی از نیازهای كتابخانه خود در ارتباط با شبكه و آگاهی از مفاهیم پایه‌ای پیرامون ساختار شبكه و ملزومات آن، می‌توانند در كنار متخصصان كامپیوتر، نیازهای اطلاع‌رسانی محیط كار خود را مرتفع سازند.
در تهیه این راهنما سعی بر این بود تا زمینه كسب آگاهیهای اساسی پیرامون شبكه‌های كامپیوتری برای كتابداران فراهم گردد. بدون شك، آگاهی از یك سری اصول اساسی نیاز به روزآمدسازی اطلاعات و ارتقاء دانسته‌ها را منتفی نمی‌سازد. بنابراین شایسته است كتابداران خود را به منظور سازگاری با محیط جدید كتابخانه‌ها آماده ساخته و پیوسته بر دانسته‌های خود در این حوزه بیفزایند.
طبقه بندی: امنیت و شبکه،  تخصصی...، 
برچسب ها: Wireless Networking، شبكه های بی سیم،
ارسال توسط سجاد بابازاده
ارتباط مستقیم با مدیر
نمایش آب و هوا
آپلود فایل
آرشیو مطالب
نظر سنجی
وبلاگ رو در چه سطحی میبینید؟

پیوند های روزانه
لینکهای داغ اینترنت